Parapetowy ogródek w apartamencie nad morzem

Data dodania: 06.05.2019


Świeża bazylia do makaronu, listek mięty do wody, czy własnoręcznie starte oregano? Nic nie zastąpi domowej uprawy i smaku świeżo zerwanych ziół. Zawsze marzyłeś o parapetowym ogródku w swoim apartamencie nad morzem? To proste, przeczytaj nasze porady i czym prędzej posiej nasiona, tak żeby wyrosły do lata.

Krok 1 Przygotowanie miejsca w apartamencie

Bardzo ważne jest miejsce, w którym postawisz swoje roślinki. Przez kilka dni powinieneś poobserwować przy którym oknie o jakiej porze dnia jest słońce, a o jakiej cień. Niektóre rośliny mają inne preferencje, tutaj generalizujemy wszystkie zioła, które mają podobne wymagania. Większość roślin zupełnie jak ludzie, woli poranne słońce,a po południu przyjąć posiłek, którym jest oczywiście woda. Dlatego ważne jest, aby nie wystawiać roślin na popołudniowe słońce, które może wysuszyć i spalić roślinę.

Krok 2 Kiełkowanie, sianie, sadzenie

Jeżeli chodzi o zioła w doniczkach, jakie możemy znaleźć na półkach sklepowych, to wystarczy kupić dobrą uniwersalną ziemię i po prostu przesadzić włącznie ze wszystkimi korzeniami w większe doniczki. Ziemia, która jest w malutkich plastikowych doniczkach nie utrzyma zbyt długo całej rośliny. Dlatego jeśli chcemy, aby zioła ze sklepu towarzyszyły nam dłużej, powinniśmy je przesadzić.

Zioła na zdrowie

Sianie ziół jest trochę bardziej skomplikowane i wymaga większej cierpliwości w oczekiwaniu na zbiór plonów. Jednak roślina, która sama wykiełkuje jest silniejsza i dłużej będzie nam służyć. Jak więc najlepiej zasiać zioła? Najlepiej zacząć od kiełkowania. Najszybciej będzie jak weźmiesz kawałek ręcznika papierowego, zawiniesz je kilka razy i zraszasz wodą.

Kiełki

Schowaj zawiniątko na kilka dni do szafki, ważne, aby nasionko nie dostało światła. Po kilku dniach, nasionka pękną i zaczną z nich wychodzić łodygi. Wtedy należy nasypać ziemi do połowy doniczki, położyć nasiono i zasypać ziemią do samego brzegu. Wystarczy kilka tygodni, a rośliny będą nie tylko pięknie wyglądać na Twoim parapecie, ale również urozmaicać każde Twoje danie.

Krok 3 Pielęgnacja i podlewanie

Zioła lubią dużo wody, najlepiej jakby cały czas miały wilgotną ziemię na wierzchu. Niestety trzeba je podlewać codziennie. Pod żadnym pozorem nie podlewajcie ani nie zraszajcie roślin, kiedy padają na nie promienie słoneczne. Spowoduje to wypalenie się plam na powierzchni liści i nie będą nadawały się do jedzenia. Jak wcześniej wspomnieliśmy najlepszą porą na podlewanie będzie po południu, kiedy nie ma już słońca lub z samego rana, kiedy jeszcze go nie ma. Najlepiej zaczynać podlewanie od zraszania ziemi, tak aby woda mogła wniknąć w ziemię. Kiedy wlejemy do suchej ziemi strumień wody od razu “przeleci” na dno, a roślina praktycznie jej nie dostanie.

https://katamaranyzatoka.pl/

Prowadzenie własnego ogródka parapetowego daje wiele satysfakcji. Możemy dodawać do naszych ulubionych potraw świeże i aromatyczne zioła prosto z naszego parapetu w apartamencie nad morzem. Nad morzem mamy wspaniały mikroklimat, który sprawi, że nasze rośliny będą bogate również w cudowny pierwiastek, jakim jest jod. Idealnym miejscem na inwestycję i na parapetowy ogródek są Katamarany Zatoka w malowniczym miasteczku Puck.